Kommunernas koordinatorer

De flesta kommuner i Finland erbjuder eftermiddagsverksamhet för skolbarn i åk 1 och 2. De kan ordna verksamheten själva och/eller köpa tjänsterna av andra organisationer. Varje kommun har en ansvarig tjänsteman eller person som koordinerar verksamheten i den egna kommunen. Kontaktuppgifterna till eftiskoordinatorerna hittar du här:

 

Koordinatorer i Nyland

Esbo
Mia Westerlund
Kamrersvägen 3 B, Pb 32, 02070 ESBO STAD
(09) 8168 4045, mia.westerlund(at)espoo.fi
Mera info på Esbo stads webbsida

Grankulla
Rektor Catharina Sunesdotter
Grankullavägen 10 02700 Grankulla
050 414 8305, catharina.sunesdotter(at)kauniainen.fi

Hangö
Dagvårdschef  Birgitta Mannström
Halmstadsgatan 7 B 10900 Hangö, (019) 220 3604, 040 596 3249
birgitta.mannstrom(at)hanko.fi

Helsingfors
Utbildningsverket, Nina Fabricius
Pb 3000, 00099 Helsingfors stad,
nina.fabricius(at)hel.fi

Helsingfors
Utbildningsverket,
Maija Jaskara, (09) 310 87103, 040 334 5826
Pb 3000, 00099 Helsingfors stad
maija.jaskara(at)hel.fi

Hyvinge
Koordinator för morgon- och eftermiddagsverksamheten Heidi Torkkeli
Hyvinkään kaupunki, Kankurinkatu 4-6, PL 86, 05801 Hyvinkää
(019) 459 2278, heidi.torkkeli(at)hyvinkaa.fi

Ingå
Bildningschef Merja Olkinuora
Ola Westmans allé 3 10211 Ingå, (09) 2951 5302
merja.olkinuora@inga.fi

Kyrkslätt
Projektkoordinator Annika Mickos,
Centralen för bildninsväsendet, Ervastvägen 2, 3 vån
050 413 7432, annika.mickos(at)kyrkslatt.fi

Nurmijärvi
Hem och skola vid Vendlaskolan
vendlahemochskola(at)gmail.com
Vendlaeftis, Syrjäläntie 35, 01800Klövskog

Raseborg
Koordinator för morgon- och eftermiddagsverksamheten Seppo Lintuluoto
(019) 289 2730, 0400 815 701,
Ystadsgatan 3 10600 Ekenäs, seppo.lintuluoto(at)raseborg.fi

Sjundeå
Bildningschef Jukka Pietinen,
Parkstigen 1, 02580 Sjundeå, 050 386 0826
jukka.pietinen(at)siuntio.fi

Tusby
Klemetsskog skola, rektor Jyrki Kaarila
Maisalavägen 273 04360 Tusby, 040 314 4360, jyrki.kaarila(at)tuusula.fi

Vanda
Mia Eriksson-Pulkkinen, planerare för utbildning
Stationsvägen 6 A 01300 Vanda
050 312 4426, förnamn.efternamn(at)vantaa.fi

Vihtis
Nummela skola, rektor Minna Öhman
Väinämöisentie 9 03100 Nummela,
(09) 2242 2729, 050 599 2560, nummela.skola(at)vihti.fi


Koordinatorer i Åboland:

Kimitoön 
Barnomsorgschef Mary-Anne Fröberg
Malmvägen 2, 25900 Dalsbruk,
(02) 4260 203, 044-578 9933, maryanne.froberg(at)kimitoon.fi

Pargas
Utbildningschef Ulrika Lundberg, tfn 050 375 3593, eller Pia Hotanen
Strandvägen 28, 21600 Pargas,
(02) 458 5700 (växel), förnamn.efternamn(at)pargas.fi

Åbo
Sivistystoimiala, koululaisten aamu-ja iltapäivätoiminta,
Sari Nummila-Piispanen
Trädgårdsgatan 14 A / PB126, 20101 Åbo,
(02) 2623 122, 050-5546 128, sari.nummila.piispanen(at)turku.fi


Koordinatorer i Östra Nyland

Borgå
Bildningsväsendet, Anne Lindholm
Konstafbriksgatan 1, 06100 Borgå
040 195 2805, anne.ch.lindholm(at)porvoo.fi

Lovisa
Timo Tenhunen
Drottninggatan 21 07901 Lovisa
(019) 555 471, förnamn.efternamn(at)loviisa.fi

Sibbo
Undervisningschef Kurt Torsell
Stora Byvägen 18, Postadress: PB 7, 04131 SIBBO
(09) 2353 7100, 050 350 1845, kurt.torsell(at)sibbo.fi


Koordinatorer i Österbotten

Jakobstad
Skoldirektör Jan Levander
Strengbergsgatan 1 68600 Jakobstad
(06) 785 1479, förnamn.efternamn(at)jakobstad.fi

Karleby
Karleby bildningsväsende, Carita Laitala
Salutorget 1 67100 Karleby
(06) 828 9111,
förnamn.efternamn(at)kokkola.fi

Kaskö
Erkki Kela
Raatihuoneenkatu 34 64260 Kaskö
040 594 3239, förnamn.efternamn(at)kaskinen.fi

Korsholm
Bildningsdirektör Denice Westerback
Centrumvägen 4 65610 Korsholm
(06) 327 7167, förnamn.efternamn(atkorsholm.fi

Korsnäs
Bildningsväsendet, Birgitta Blomqvist
Strandvägen 4323 66200 Korsnäs
(06) 347 9125, birgitta.blomqvist(at)korsnas.fi

Kristinestad
Utbildningscentralen, Skoldirektör Vivan Danielsson
Ulrika Eleonora 4 64100 Kristinestad
(06) 221 6239, vivan.danielsson(at)krs.fi

Kronoby
Skoldirektör Leif Jakobsson
(06) 8343 401, 050 302 2262
Mona Ahlsved, Botnia 4H
040 581 9766, mona.ahlsved(at)pp.inet.fi

Larsmo
Barnomsorgschef Malin Källman
Norra Larsmovägen 30 68570 Larsmo
(06) 785 7230, malin.kallman(at)larsmo.fi

Malax
Barnomsorgsledare Stina-Britt Gullqvist
Malmgatan 5 66100 Malax
(06) 347 7314, stina-britt.gullqvist(at)malax.fi

Nykarleby
Gerd Strand
Mathesiusgatan 9 66900 Nykarleby
(06) 785 6544, gerd.strand@nykarleby.fi

Närpes
Bildningsdirektör Åsa Snickars
Kyrkvägen 2, 64200 Närpes
(06) 224 9111, asa.snickars(at)narpes.fi

Pedersöre
Yvonne Borgmästars
Skrufvilakatu 2, 68910 Bennäs
(06) 785 0201, yvonne.borgmastars(at)pedersore.fi

Vasa
Verket för fostran och utbildning, undervisningschef Marianne West
Pb 2, 65101 Vasa
(06) 325 3152, marianne.west(at)vaasa.fi

Vörå
Barnomsorgsledare Anna Käcko-Englund
Vöråvägen 18, 66600 Vörå
(06) 382 0212, förnamn.efternamn(at)vora.fi