Kontaktuppgifter till alla svenskspråkiga eftisar i Finland hittar du på www.svenskskola.fi

 

De flesta kommuner i Finland erbjuder eftermiddagsverksamhet för skolbarn i åk 1 och 2. De kan ordna verksamheten själva och/eller köpa tjänsterna av andra organisationer. Varje kommun har en ansvarig tjänsteman eller person som koordinerar verksamheten i den egna kommunen. Kontaktuppgifterna till eftiskoordinatorerna hittar du här:

Koordinatorer i Nyland

Koordinatorer i Östra Nyland

Koordinatorer i Åboland

Koordinatorer i Österbotten

 

Koordinatorer i Nyland:

Esbo Mia Westerlund

Kamrersvägen 3 B, Pb 32, 02070 ESBO STAD,
09-8168 4045, mia.westerlund@espoo.fi
Mera info på Esbo stads webbsida

Grankulla Bjarne Mollgren

Grankullavägen 10 02700 Grankulla,
bjarne.mollgren@kauniainen.fi

Hangö Dagvårdschef  Birgitta Mannström

Halmstadsgatan 7 B 10900 Hangö, 019-2203604, 040-5963249
birgitta.mannstrom@hanko.fi

Helsingfors Utbildningsverket (svenska), Jenni Tirronen

Pb 3000, 00099 Helsingfors stad, 09-310 73014

jenni.tirronen@hel.fi

Helsingfors Utbildningsverket (finska),
Leena Palve-Kaunisto

Pb 3000, 00099 Helsingfors stad
leena.palve-kaunisto@hel.fi

Hyvinge
Koordinator för morgon- och eftermiddagsverksamheten Heidi Torkkeli
Hyvinkään kaupunki
Kankurinkatu 4-6, PL 86, 05801 Hyvinkää
(019) 459 2278, heidi.torkkeli@hyvinkaa.fi

Ingå Bildningschef Merja Olkinuora
Ola Westmans allé 3 10211 Ingå, (09) 2951 5302
merja.olkinuora@inga.fi

Kyrkslätt projektkoordinator Annika Mickos,
Centralen för bildninsväsendet, Ervastvägen 2, 3 vån, tfn 050-413 7432
annika.mickos@kyrkslatt.fi

Nurmijärvi
Hem och skola vid Vendlaskolan
sivjansson66@gmail.com
Vendlaeftis, Syrjäläntie 35, 01800Klövskog

Raseborg
Koordinator för morgon- och eftermiddagsverksamheten Seppo Lintuluoto
019-2892730, 0400-815701,
Ystadsgatan 3 10600 Ekenäs, seppo.lintuluoto@raseborg.fi

 

Sjundeå förvaltningsplanerare Mari Sjöström
Parkstigen 1, 02580 Sjundeå, (09) 2606 1243
mari.sjostrom@siuntio.fi

 

Tusby Klemetsskog skola, rektor Jyrki Kaarila

Maisalavägen 273 04360 Tusby, 040-314 4360, jyrki.kaarila@tuusula.fi

Vanda Mia Eriksson-Pulkkinen, planerare för utbildning

tfn 050 312 4426.Stationsvägen 6 A 01300 Vanda, förnamn.efternamn@vantaa.fi

Vihtis Nummela skola, Kirsi Martin
Väinämöisentie 9 03100 Nummela, 09-22422729, nummela.skola@vihti.fi

Koordinatorer i Åboland:

Kimitoön Barnomsorgschef Mary-Anne Fröberg
Malmvägen 2, 25900 Dalsbruk,
tfn: 02 4260 203 eller 044-5789933
maryanne.froberg@kimitoon.fi
 

Pargas Utbildningschef Ulrika Lundberg, tfn 050 375 3593, eller Pia Wilhelmsson
Strandvägen 28, 21600 Pargas, tfn 02-4585700 (växel)
förnamn.efternamn@pargas.fi


Åbo Sivistystoimiala, koululaisten aamu-ja iltapäivätoiminta,
Sari Nummila-Piispanen
Trädgårdsgatan 14 A / PB126, 20101 Åbo,
tfn: 02-2623 122/050-5546 128,
sari.nummila.piispanen@turku.fi

Koordinatorer i Östra Nyland:

Borgå Bildningsväsendet, Anne Lindholm
Konstafbriksgatan 1, 06100 Borgå, 040-195 2805 , fax: 019-5202500, anne.ch.lindholm@porvoo.fi

Lovisa Timo Tenhunen

Drottninggatan 21 07901 Lovisa, 019-555471, förnamn.efternamn@loviisa.fi

Sibbo Undervisningschef Kurt Torsell
Stora Byvägen 18, Postadress: PB 7, 04131 SIBBO
09-2353 7100, 050-3501845, kurt.torsell@sibbo.fi

 

Koordinatorer i Österbotten:

Jakobstad Skoldirektör Jan Levander

Strengbergsgatan 1 68600 Jakobstad, 06-785 1479, förnamn.efternamn@jakobstad.fi

Karleby Karleby bildningsväsende, Carita Laitala

Salutorget 1 67100 Karleby, 06-8289111,
förnamn.efternamn@kokkola.fi

Kaskö Erkki Kela

Raatihuoneenkatu 34 64260 Kaskö, 040-5943239, förnamn.efternamn@kaskinen.fi

Korsholm Bildningsdirektör Denice Westerback,

Centrumvägen 4 65610 Korsholm, 06-327 7167, förnamn.efternamn@korsholm.fi

Korsnäs Bildningsväsendet, Birgitta Blomqvist

Strandvägen 4323 66200 Korsnäs, 06-3479125, birgitta.blomqvist@korsnas.fi

Kristinestad Utbildningscentralen, Skoldirektör Vivan Danielsson

Ulrika Eleonora 4 64100 Kristinestad, 06-2216239, vivan.danielsson@krs.fi

Kronoby Skoldirektör Leif Jakobsson
06-8343 401 / 050 3022262
Mona Ahlsved, Botnia 4H
040-5819766, mona.ahlsved@pp.inet.fi

Larsmo Barnomsorgschef Malin Källman

Norra Larsmovägen 30 68570 Larsmo, 06-7857230, malin.kallman@larsmo.fi

Malax Barnomsorgsledare Stina-Britt Gullqvist

Malmgatan 5 66100 Malax, 06-347 7314,
stina-britt.gullqvist@malax.fi

Nykarleby Gerd Strand

Mathesiusgatan 9 66900 Nykarleby, 06-785 6544, gerd.strand@nykarleby.fi

Närpes Bildningsdirektör Åsa Snickars

Kyrkvägen 2 64200 Närpes, 06-224 9111
asa.snickars@narpes.fi

Pedersöre Catarina Herrmans

Skrufvilakatu 2 68910 Bennäs 06-785 0201 catarina.herrmans@pedersore.fi
catarina.herrmans@pedersore.fi

Vasa Verket för fostran och utbildning,
fostran och undervisningschef Marianne West

Pb 2, 65101 Vasa
tfn 06-325 3152
marianne.west@vaasa.fi

Vörå Barnomsorgsledare Heidi Holmberg
Vöråvägen 18, 66600 Vörå, 06-382 0212.
förnamn.efternamn@vora.fi

 

 

Eftis i fokus

Läs om olika eftisar och deras verksamhet här!

Eftisfrågor i media!

Radio Vega gjorde ett inslag om eftisverksamheten i samband med skolstarten 14.8.2013. Läs inslaget här

Yle Fem, Spotlight, gjorde ett reportage om eftisverksamheten. Programmet sändes 7.2.2013. Se reportaget på Arenan och läs artiklar på Yles webb här

Eftis i Kimito har rekordmånga barn. Reportage i Yle Vega Åboland 3.12.2012, hör inslaget här

HBL:s ledare 19.8.2012 ifrågasätter eftis som modell, läs ledare här

Harriet Strandells insändare 22.8. med hänvisning till ledaren 19.8, läs insändaren här

Forskning om kvaliteten på eftis har utkommit, läs mer bl.a i HBL 15.8. här

Radio Vega Östnyland skriver om att eftisbidrag kan sökas av eftisarrangörer i Borgå. Läs mera här

Radio Vega Åbolands inslag 2.4.2012 om barn med koncentrationssvårigheter på eftis
Läs mera och hör inslaget här

TV-nytts inslag 7.9.2011 om eftis i Svenskfinland.
Se inslaget här

Läs bl.a. på Radio Vegas webb:
Huvudstadsregionen 27.9 här
Huvudstadsregionen 9.8 här
Västnyland 11.8 här
Åboland här

MTV3 hade ett inslag i TV-nyheterna 28.3.2011
Läs om reportaget här

Länsiväyläs artikel om motionsinriktad eftisverksamhet i Esbo 27.4.2011
Läs artikeln här